Li-Po Pil Nedir? Li-Po Pil Nerelerde Kullanılır?

Elektronik ve dijital teknolojilerin gelişmesiyle birlikte artan mobil enerji kaynağı ihtiyacına yanıt vermesi açısından Li-Po pil ürünleri son derece yoğun şekilde kullanılmaya başlandı. Son derece yüksek kapasiteli ve güçlü enerji kaynağı teşkile diyor olması dolayısı ile mekatronik sistemlerin çalışmasında ciddi bir faktör konumunda bulunuyor. Li-Po pil kavramı temel olarak “Lityum Polimer” bataryanın kısaltılmasından üretilmiştir. Bu batarya sisteminde standart olarak bataryalarda kullanılan “sıvı elektrolit” yerine “polimer elektrolit” kullanılmaktadır. “Lityum İyon” batarya türlerinden birisi olan Li-Po batarya, yeniden şarj edilebilme özelliğine sahiptir. Günümüzde pek çok farklı alanda kullanımının gerçekleştiriliyor olması nedeni ile Türkiye’de de kapsamlı bir Li-Po batarya satışı gerçekleştirilmektedir.

Li-Po Pil Çeşitleri Nelerdir?

Li-Po pil, temel olarak hücresel yapıya sahip bir sisteme sahiptir. Li-Po batarya ürünlerinin tanımlamasında veya isimlendirilmesinde kullanılan “S” harfi ise o bataryanın üzerinde yer alan hücre sayısını temsil etmektedir. Bu çerçevede Li-Po bataryalar, hücre sayısına göre tam 6 farklı çeşide sahiptir. Li-Po pil çeiştleri “1S”, “2S”, “3S”, “4S”, “5S” ve “6S” şeklinde 6’ya kadar çıkan hücre sayısına sahip olan Li-Po bataryalar bulunmaktadır. Li-Po bataryalarda aynı zamanda da kapasitesini belirtmekte olan “C” değerleri bulunmaktadır. Söz konusu değerler ise bu pillerin verebilecekleri en yüksek akım seviyesinin temsil etmektedir. Bu açıdan kullanılacağı alana göre Li-Po pil seçimi gerçekleştirirken, en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan birisini oluşturmaktadır. Li-Po pil satışı sırasında da kullanım alanlarına göre değişen seçenekler sunulmaktadır.

Li-Po Pil Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde Li-Po bataryalar son derece geniş kullanım sahasına sahiptir. Özellikle mobil yani bir enerji kaynağına sabit olarak bağlı kalamayacak olan cihazların ihtiyaç duyduğu enerji kaynağının sağlanması amacı ile geliştirilmiştir. Bu nedenle günümüzde bu kritere uygun olan “RC araçlar” için Li-Po batarya kullanımı gerçekleştirilmektedir. “Uzaktan Kumandalı” araçlar olarak bilinen “RC Araçlar” sınıfına uzaktan kumandalı araba, drone vb. elektronik araçlar girmektedir. Her bir aracın tükettiği enerji seviyesinin farklılık gösteriyor olması dolayısı ile RC model bataryası konusunda zengin bir çeşitlilik sunulmaktadır. Bu Li-Po batarya çeşitliliği içerisinde kullanılacak RC araç kapasitesine en uygun olanının seçilmesine dikkat edilmelidir.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.